Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Ucpané slzné kanálky u dětí

Některá miminka od narození trápí neustále slzící, někdy lehce podrážděné až hnisající očičko. Jedná se o poměrně častý problém způsobený neprůchodností slzných cest, který se dá úspěšně léčit!

Neprůchodnost slzných kanálků se objevuje až u 60–70 % novorozenců, u kterých v době porodu ještě nebyl ukončen vývoj slzných cest. V důsledku neprůchodnosti dochází ke špatnému odtoku slz a zvýšenému slzení oka, často spojenému s tvorbou hlenu, zarudnutím a otokem. Problém může vymizet spontánně, jak miminko roste, ale vyčkávat na zlepšení nemusíte, naopak ideální je ihned po zjištění potíže konzultovat s očním lékařem a léčbu zahájit co nejdříve.

Neprůchodnost slzných kanálků nejčastěji postihuje jedno oko, při dlouhodobých potížích může vést ke vzniku opakovaných zánětů spojivek, k zánětům slzného vaku či zánětům dalších struktur oka a zánět se také může rozšířit i do druhého, zdravého, oka.

 

Jak neprůchodnosti slzných kanálků u dětí poznáte

Neprůchodnost slzných kanálků se projevuje častým, někdy i trvalým slzením jednoho oka, objevit se může začervenání oka či hlenovitý výtok. Příčinou bývá většinou vrozené zúžení nebo i úplné uzavření dolních slzných cest, kdy není slzovod otevřen do dutiny nosní a slzy a hleny nemohou ze spojivkového vaku do nosu volně odtékat.

 

Jak se neprůchodnost slzných kanálků u dětí léčí

Vrozené zúžení se většinou samo upraví, vhodný léčebný postup vždy určí lékař na základě vyšetření dítěte. Léčba probíhá nejlépe do 6 měsíců věku dítěte. Zanedbání léčby může vést k trvalému uzavření slzných cest, léčba je pak mnohem náročnější, často probíhá v nemocnici formou operačních zákroků při celkové anestezii.

Do dvou měsíců věku dítěte se neprůchodnost slzných kanálků léčí konzervativně. V rámci konzervativní léčby se provádí masáž slzného vaku, která může urychlit zprůchodnění slzovodu. Provádí se tlakem prstu většinou 5x denně s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny. Konzervativní léčba do 3–5 měsíců věku vyřeší neprůchodnost slzných cest až u 80 % dětí.

Další možností léčby je průplach nosního slzovodu a sondáž slzných cest. Provádí se v případě neúspěchu konzervativní léčby, ideálně ve věku 3–4 měsíce. Zákrok je nebolestivý, poměrně rychlý a provádí se ambulantně při vědomí dítěte. U dětí starších než 6 až 8 měsíců se pak tato léčba již nedoporučuje a je nutná operativní léčba v celkové anestezii.

Jako první krok v léčbě se provádí průplach nosního slzovodu přes slzný kanálek. Pokud podezření na neprůchodnost slzných cest přetrvává, provede se sondáž slzných cest pomocítenké kovové sondy. Cílem sondáže je zprůchodnění a přerušení slizničních překážek přítomných v kanálku.

Po sondáži se pokračuje v masážích a v aplikaci desinfekčních či antibiotických kapek. Při neúspěchu první sondáže se další provádí nejdříve za 14 dní, pak je obvykle problém natrvalo vyřešen. Průplach i sondáž se mohou vzájemně kombinovat.

Pokud se chcete na cokoli zeptat – zavolejte nebo napište. Rádi vaše dotazy zodpovíme a vše vám vysvětlíme.

V našem centru jsme na každého malého pacienta připraveni a neprůchodnosti slzných kanálků u miminek umíme úspěšně léčit.

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.


ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version