Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Tupozrakost u dětí

KDYŽ JE VAŠE DÍTĚ TUPOZRAKÉ

 

Tupozrakost je závažná oční vada, která přináší vysoké riziko trvalého postižení zraku. Přesto se dá léčit.

Tupozrakost, odborně amblyopie, způsobuje sníženou schopnost vidění, při kterém jsou vjemy z jednoho oka potlačeny. Při některých zrakových problémech totiž mozek dostává z každého oka jiný obraz a dvojí vidění vyřeší tak, že slabší oko z činnosti vyřadí. Zrakové funkce oka se tak přestanou vyvíjet, propojení mezi mozkem a slabším okem zakrní a vzniká tupozrakost.Tupozrakost

Amblyopie se nejčastěji objevuje v útlém dětství, příčinou bývá vyšší dioptrická vada, velký rozdíl v dioptriích mezi očima, šilhání, astigmatismus, vrozený šedý zákal i úraz oka; velkou roli zde hraje i dědičnost.

 

Jak tupozrakost u dítěte poznáte

Tato oční vada je často náhodně zjištěna až při očním vyšetření. Dítě mnohdy nepociťuje žádné potíže, zdravé oko mu poskytuje dostatek informací, takže mu vjem z druhého oka nijak nechybí a ani neví, že jedno oko nepoužívá. Tento stav má však za následek ztrátu prostorového a hloubkového vidění – dítě špatně odhaduje vzdálenost a hůř se orientuje, takže může často zakopávat, vrážet do nábytku, působit neohrabaně, vyhýbá se některým hrám. Pro tupozraké dítě bývá typické naklánění hlavy na stranu, přivírání a mhouření jednoho oka.

 

Jak lze tupozrakost u dětí řešit

Vzhledem k tomu, že zrakové funkce se u člověka rozvíjejí zejména v útlém dětství, může v tomto období jakákoli komplikace oko funkčně natrvalo oslabit. Vidění tupozrakého oka tak mnohdy nezlepší ani brýle. Tupozrakost se ale léčit dá – podmínkou je včasné zahájení léčby ideálně do 4 let věku dítěte. S léčbou lze samozřejmě začít i později, ale úspěšnost s přibývajícím věkem klesá. Léčba je vždy individuální, kombinuje nošení dioptrických brýlí a používání okluzoru pro zakrytí zdravého oka (slabší tupozraké oko se tak posiluje) a v neposlední řadě dítě procvičuje oko pomocí pravidelných pleoptických cvičení. Léčba tupozrakosti je dlouhodobá, vždy vyžaduje velkou trpělivost, důslednost a úzkou spolupráci rodičů.


V našem centru rádi přivítáme každého malého pacienta, specializujeme se na moderní metody léčby očních vad a vždy poskytujeme péči na nejvyšší světové úrovni.

 

Pokud se chcete na cokoli zeptat, napište nebo zavolejte, rádi vaše dotazy zodpovíme.

 

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version