Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Zánět spojivek u dětí

I zdánlivě banální oční onemocnění – zánět spojivek, může mít vážné následky, proto je u dětí důležité problém nepodceňovat a raději stav konzultovat s lékařem.

Zánět spojivek vzniká z nejrůznějších příčin, nejčastěji se jedná o virové, bakteriální a alergické faktory. Infekční záněty spojivek vznikají přímým kontaktem s infikovanou osobou, přenosem rukou, vodou nebo z předmětů osobní hygieny, ručníku apod. Často vznikají u novorozenců 5. až 14. den po porodu na jednom i obou očích.Tento zánět bývá způsobený chlamydiemi a k nákaze dochází při průchodu porodními cestami.

Přesnou diagnózu vždy potvrdí mikrobiologické testy, obvykle se vyšetřuje matka i partner. Dalšími původci zánětu mohou být ale i spalničkové viry, adenoviry (viry působící záněty horních cest dýchacích), herpetické viry atd.

Na vzniku zánětu spojivek větších dětí se může podílet také snížená tvorba slz, faktory vnějšího prostředí (prach, kouř, UV záření, chlorovaná voda z bazénu apod.) a různé alergeny (pyly, roztoči, léky, kosmetika). Alergické záněty se u dětí nejčastěji objevují na jaře a začátkem léta, tedy v období, kdy kvete nejvíce květin, trav a stromů. Zánět spojivek se může objevit i při senné rýmě nebo při atopickém ekzému.

 

Jak zánět spojivek u dítěte poznáte

K základním projevům zánětu spojivek patří začervenání oka, někdy spojené s rozsáhlým otokem víček a objevuje se bílý, žlutý nebo průhledný hlenovitý výtok. Přidává se světloplachost –  zvýšená citlivost na sluneční záření a prudké světlo. Po ránu bývají oči zalepené. Zánět provázejí i nepříjemné pocity, pálení a svědění očí.

 

Jak se zánět spojivek u dětí léčí

Léčba zánětu spojivek by vždy měla vycházet z příčin, které zánět vyvolaly. U neustupujících zánětů je proto důležité laboratorní vyšetření, které odhalí příčinu zánětu a umožní cílenou léčbu. U alergických zánětů je nejprve třeba odstranit alergen, který zánět způsobil, aplikují se různé kapky, gely, spreje a masti, které tlumí alergické reakce, někdy i lokální či celkové kortikoidy. Bakteriální zánět spojivek se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek či mastí, v těžších případech je třeba užívat antibiotika i celkově. Při infekčním zánětu je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla, aby se zánět nerozšířil i na ostatní členy rodiny.

Zánět spojivek u dětí nikdy nepodceňujte, sami pravou příčinu neodhalíte a pokud se infekční zánět neléčí, může dojít k trvalému poškození rohovky, očních víček a jiným zdravotním komplikacím. Vhodnou léčbu zánětu spojivek vašeho dítěte vám doporučí lékař na základě očního vyšetření.

V našem centru se na léčbu očních potíží u dětí specializujeme a rádi přivítáme každého malého pacienta.

Pokud se chcete na cokoli zeptat – zavolejte nebo napište. Rádi vaše dotazy zodpovíme a vše vám vysvětlíme.

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version