Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Astigmatismus

KDYŽ MÁ VAŠE DÍTĚ ASTIGMATISMUS

 

O této vadě u svých dětí nemusíte vůbec vědět, přesto se díky moderní vyšetřovací technice dá zjistit i u docela malých dětí.

Astigmatismus tzv. cylindrická oční vada je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky, někdy i zakřivením oční čočky. U zdravého oka je rohovka pravidelná, tvarem odpovídá kulatému míči, a tak se světelné paprsky, které přes ni procházejí, lomí ve všech směrech stejně. AstigmatismusPři nepravidelném tvaru rohovky, podobnému například míči na ragby, se světlo lomí v místech s větším či menším zakřivením různě, takže se paprsky na sítnici nesetkávají a vidění je rozostřené, pokřivené a zdeformované. Vada bývá zpravidla vrozená, ke změnám na rohovce může ale dojít také vlivem zánětů a úrazů očí, příčinou mohou být i onemocnění rohovky, operace či alergie.

 

Jak astigmatismus u dítěte poznáte

Tato vada způsobuje zhoršené vidění na všechny vzdálenosti, ovlivňuje prostorové vnímání a přispívá k špatnému rozlišování některých znaků. Velmi často se vyskytuje současně s dalekozrakostí nebo krátkozrakostí a také se může podílet na vzniku tupozrakosti. V souvislosti s astigmatismem se u dítěte mohou objevit bolesti hlavy, únava očí, přivírání víček při pohledu do dálky nebo zkreslené či zamlžené vidění při pohledu na blízko i do dálky. Astigmatismus může být i příčinou zhoršujících se školních výsledků.

 

Jak lze astigmatismus u dětí řešit

Astigmatismus se u dětí od určité hodnoty koriguje brýlemi, které vyrovnávají nepravidelnost rohovky oka. V lékařem indikovaných případech lze astigmatismus u dětí řešit i aplikací kontaktních čoček. Mohou je nosit i malé děti, ale vhodnější jsou spíše u starších dětí, které si dokáží čočky samy nasadit a vyjmout. Při korekci astigmatismu čočkami je nutné dodržovat délku nošení a dokonalou hygienu při manipulaci s čočkami.

 

Vhodnou léčbu pro vaše dítě vždy doporučí lékař na základě výsledků očního vyšetření. V našem centru se na malé pacientyspecializujeme a vždy poskytujeme péči na nejvyšší světové úrovni. Nabízíme komplexní služby – od základního přes speciální vyšetření až po následnou léčbu, kvalitní brýle a další léčebné pomůcky. A to vše pro děti od narození do 15 let věku.

 

Pokud se chcete na cokoli zeptat, napište nebo zavolejte, rádi vaše dotazy zodpovíme.

 

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo on-line.

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version