Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Léčba tupozrakosti

Co je to tupozrakost?

Tupozrakost (medicínsky „Amblyopie“) je vada, při které dochází ke snížené schopnosti vidění jednoho nebo i obou očí. Na tupozrakém oku nemusí být patrné jakékoliv postižení, nicméně optické dráhy přenášející zrakové podněty z oka do mozku nejsou dostatečně vyvinuty.

 

Paní primářka Lucie Valešová vysvětluje v pořadu České televize "Sama doma"

co je tupozrakost a jak vzniká.

 

Proč a jak tupozrakost léčit?

Pokud není tupozrakost včas léčena, mohou být následky tohoto postižení velmi vážné a trvalé. Tupozrakost může být až tak silná, že dítě po zakrytí zdravého oka vidí předměty pouze do vzdálenosti 1 metru a to většinou jen obrysově. Do budoucna tedy s sebou tupozrakost přináší zvýšené riziko oslepnutí – jakýkoli úraz zdravého oka znamená, že nemocný se podle stupně tupozrakosti dokáže jen minimálně orientovat v prostoru.

Tato vada postihuje 2 – 4% dětské populace. Nejčastěji tupozrakostí trpí:

 

Kdy začít s léčbou?

Tupozrakost je nutné objevit a začít léčit včas, tj. ještě v předškolním věku (ideálně ve věku 2 – 3 let, max. do 4 let). Léčbu je možné zahájit i v pozdějším věku, nicméně úspěšnost léčby s přibývajícím věkem klesá. Proto nejdůležitějším krokem v léčbě tupozrakosti je PREVENCE!

První vyšetření zrakové ostrosti by mělo být u dítěte provedeno dětským lékařem v 6 měsících a poté pravidelně kontrolováno. Zvlášť důležité je hlídat děti postižené šilháním. Dbejte na to, aby Vaše dítě podstoupilo screeningové vyšetření zraku včas a při podezření na oční poruchu neváhejte ihned kontaktovat dětského očního lékaře!

 

 

Jak probíhá léčba?

Léčba tupozrakosti je pouze konzervativní (nedá se odoperovat). Léčba je vždy individuální a je nutné ji provádět pod pravidelným a odborným dohledem dětského očního lékaře a ortoptisty.

Léčba tupozrakosti nejčastěji probíhá kombinací následujících opatření:

Tupozrakost

 

Dětské oční centrum KUKÁTKO zajistí komplexní léčbu tupozrakosti vašeho dítěte.

 

 

ockosemockotam
Léčba tupozrakosti

Časté dotazy
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version