Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Léčba šilhání

Co je to šilhání?

Šilhání (medicínsky „strabismus“) je oční vada, kdy oči nehledí rovnoběžně, a jedno oko či střídavě obě oči se odchylují od správného směru. 

 

Proč šilhání léčit? 

Za normálních podmínek, dochází v mozku ke splývání obrazů z každého oka v jeden. Pokud je však oko postiženo šilháním, jsou v mozku zpracovány dva různé obrazy. Mozek dítěte na to však reaguje tak, že ignoruje obraz z postiženého oka, a dochází tak k zastavení rozvoje spolupráce obou očí dítěte. Silhani_detail

Pokud není šilhání u dítěte včas léčeno, může dojít k:

 

Kdy začít s léčbou? 

Šilhání je důležité objevit a začít léčit včas, tj. ještě v předškolním věku. Proto nejdůležitějším krokem v léčbě šilhání je PREVENCE! První vyšetření zrakové ostrosti by mělo být u dítěte provedeno dětským očním lékařem nebo ortoptistou v 6 měsících. Vzhledem k tomu, že následkem šilhání může být skutečně trvalá ztráta zrakové ostrosti, dbejte na to, aby Vaše dítě podstoupilo screeningové vyšetření zraku včas a při podezření na oční poruchu neváhejte ihned kontaktovat dětského očního lékaře! 

 

Jak probíhá léčba? 

Léčba šilhání u dětí je převážně konzervativní (neoperační). Cílem léčby je zachování zrakové ostrosti, narovnání očí do rovnoběžné polohy a obnovení binokulárního vidění tak, aby spolu obě oči spolupracovaly. 

Léčba je vždy individuální podle stavu a příčiny zrakové vady. Nejčastěji probíhá formou:

Šilháníbrýlové korekce: Dítě dostane speciální dioptrické brýle. Doba nošení těchto brýlí závisí na stupni refrakční vady a může být i celoživotní. Každého půl roku pak dítě chodí na pravidelné kontroly zraku (při prvním nasazení i častěji dle doporučení lékaře).

ortoptických cvičení: U některých dětí jsou kromě speciálních dioptrických brýlí nutná i ortoptická cvičení za účelem nácviku současného vidění oběma očima. Tato cvičení je důležité provádět dlouhodobě a intenzivně pod dohledem odborně vyškolených ortoptistů. 

 

Oční centrum Kukátko zajistí komplexní léčbu šilhání vašeho dítěte.

ockosemockotam
Léčba šilhání

Časté dotazy
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version