Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Ortoptické cvičení - léčba vrozených a získaných očních vad u dětí

V léčbě vrozených a získaných očních vad u dětí se využívají různé způsoby terapie, jedním z nich je ortoptické cvičení, které se úspěšně uplatňuje v léčbě strabismu.

Šilhání u dětí se léčí nejen nošením speciálních dioptrických brýlí, ale i pomocí ortoptického cvičení. V dětství, kdy nejsou ještě zrakové funkce definitivně vyvinuty, lze tímto způsobem šilhání výrazně zlepšit nebo zcela odstranit, obnovit jednoduché binokulární vidění a dosáhnout co nejlepší zrakové ostrosti. Ortoptické cvičení není vhodné pro každé dítě, jeho aplikaci posuzuje strabolog, oční lékař specializující se na problematiku šilhání, ve spolupráci s ortoptistou. V případě, že je tato léčba vhodná, lze léčit děti již od věku 2,5 let.

cvičení přístroje

 

V čem ortoptické cvičení spočívá?

Ortoptické cvičení se provádí na specializovaných pracovištích na ortoptických přístrojích. Terapie je náročná na čas a na spolupráci dítěte, v našem centru se proto snažíme děti podporovat a léčbu jim co nejvíce zpříjemnit. Současně se snažíme být pro rodiče oporou a léčbu i cvičení jim maximálně usnadnit. Každému dítěti sestavujeme individuální program na míru, který je přizpůsobený věku, možnostem dítěte a typu i rozsahu zrakového postižení. Dítě vždy cvičí pod odborným dohledem specialistů. Základní cvičení zahrnuje takzvanou aktivní ortoptiku, kdy dítě samo pracuje na přístrojích a pasivní ortoptiku, kdy jeho zrak na přístrojích cvičí přímo specialista. V Kukátku probíhá ortoptické cvičení 30-45 minut podle psychických možností dítěte. První cvičení absolvuje dítě spolu s rodičem, aby si zvyklo na prostředí, druhé cvičení probíhá individuálně a od třetího sezení cvičí zpravidla dvě děti dohromady tak, aby mezi nimi fungovala vhodná interakce. 

Domácí léčba

Léčba očních vad nebývá jednoduchá, domácí cvičení proto považujeme pouze za doplněk léčebných „kurzů“ vedených v našem centru. Probíhá většinou formou samostatného cvičení na speciálních herních aplikacích na počítači či tabletu. Doma lze s dětmi nacvičovat také pohyblivost očí do všech pohledových směrů například sledováním pohybu drobnějších předmětů, nebo konvergenci, kdy dítě sleduje předmět, který rodič postupně přibližuje a snaží se přitom udržet postavení obou očí apod. Vhodná domácí cvičení vám v našem centru v rámci celkové terapie rádi doporučíme.

Spolupráce rodičů je pro úspěch léčby velmi důležitá, ideální je, když se aktivně zapojují a děti ke cvičení a motivují. Naši odborníci jsou rodičům i dětem během léčby neustále k dispozici, rádi poskytnou potřebné rady, doporučení a pomoc v každé fázi terapie.

 

Pokud se chcete na cokoli zeptat – zavolejte nebo napište. Rádi vaše dotazy zodpovíme a vše vám vysvětlíme.

 

V našem centru jsme na děti připraveni a rádi uvítáme každého malého pacienta. Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

ockosemockotam
Jak probíhá léčba

Jak probíhá léčba
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version