Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Dětské brýle

Pořídit dítěti brýle či jiné dioptrické pomůcky není v současné době žádný problém. Přesto to není jednoduché. Nechte si proto poradit od odborníků a také dejte na názor dítěte. Jen tak bude brýle či jiné pomůcky nosit rádo.

Brýle jsou dioptrickou pomůckou, která zlepšuje vidění, dítěti dovoluje bez problémů zvládat hry, učit se, pohybovat se, dobře se rozvíjet a obstát mezi svými vrstevníky. Brýle pro děti se vyrábějí z šmoula s brýlemirůzných materiálů, v mnoha velikostech i tvarových a designových provedeních. K základním materiálům, ze kterých se brýle dnes převážně vyrábějí, patří lehké plasty (grilamid a guma), ale i speciální titanové slitiny (titanflex). Moderní materiály jsou flexibilní, pružné, mají tvarovou paměť, zajišťují maximální pohodlí a jsou bezpečné.

Dětské brýle se vyrábějí v mnoha barvách a designových provedeních s oblíbenými pohádkovými postavičkami a různými dětskými motivy. Při výběru respektujte názor svého dítěte a pořiďte mu brýle, které se mu líbí. Současně ale dejte na rady kvalifikovaného optika, který dítěti doporučí ty nejvhodnější brýle z hlediska velikosti a provedení. I pro malé děti bývají mnohdy brýle handicapem, za který se stydí, a tak pokud dítěti nasadíte brýle, které se mu nelíbí nebo se mu sice líbí, ale nesedí mu, sjíždějí z nosu a obtěžují ho, při první příležitosti je bude odkládat a nebude je chtít nosit.

 

Dětské brýle by měly být:

 

Brýle se vyrábějí v různých velikostech, k dispozici jsou brýle i pro velmi malé děti. Odpovídají anatomii dětské hlavy, dobře sedí a bývají vybaveny šňůrkou, gumičkou nebo posuvnými ramínky, které brýle přidržují pevně za uchem. Moderním řešením jsou také speciální silikonové zarážky za uši, které zajistí, aby brýle dítěti z nosu nepadaly.

Velký pozor je třeba dát také na tvar obrub – obruba by neměla dítě nijak omezovat, měla by poskytovat široké zorné pole. Uvědomte si, že děti jsou menší než my, dospělí, a tak se často dívají nahoru. Pokud nejsou obruby dostatečně široké, dítě často sleduje okolní dění přes okraj obruby nebo dokonce pod obrubou. Velkou roli při nákupu brýlí hrají samozřejmě i finanční možnosti, ale ne všechny výhodné nákupy se vyplatí. V případě dětských obrub je skutečně opatrnost na místě, ptejte se na zdravotní atesty, brýle nenakupujte po internetu, ale v optikách, kde si dítě vždy může obruby vyzkoušet a nechat upravit pro pohodlné a pevné usazení.

 

Typy brýlových čoček

U dětí by nejdůležitějším hlediskem měla být bezpečnost, proto se do dětských brýlí zásadně používají plastové čočky. Jsou lehké a nerozbitné, zvolit můžete i odlehčenou variantu plastových čoček tzv. tenčené čočky. Pro děti jsou vhodné také tvrzené čočky se speciální povrchovou úpravou, která snižuje rizikojejich poškrábání. Plastové čočky mohou být vybaveny UV filtrem, který chrání zrak dítěte před UV zářením, praktická je také antireflexní úprava, která eliminuje odlesky a předchází únavě očí.

I když pro své děti chcete to nejlepší, je při výběru dětských brýlí zbytečné volit nejdražší variantu skel (brýlových čoček) – u dětí se totiž zejména zpočátku nošení brýlí dioptrie upravují po 3 až 6 měsících. To znamená, že minimálně každého půlroku budete muset dítěti pořídit brýlové čočky nové, a tak by vám drahá skla zbytečně „udělala díru do peněženky“ a zatěžovala rodinný rozpočet.

 

Speciální brýle

Do této kategorie patří sluneční a sportovní brýle. Ani neposedné děti a malí sportovci nemusí být brýlemi nijak omezováni, sportovních brýlí je i pro děti na trhu dostatek. Pokud vaše dítě pravidelně sportuje a nosí dioptrické brýle, jsou pro něho sportovní brýle víc než vhodné. Při různých pohybových aktivitách zajišťují nejen ostré vidění, ale i chrání zrak a poskytují maximální pohodlí – některé jsou dokonce vybaveny odvětrávacím systémem, takže se při sportu nezamlží. Samozřejmostí jsou i plavecké dioptrické brýle, které k dětskému obličeji dobře přilnou, jsou vybaveny UV filtrem a vrstvou proti zamlžení. Plavecké brýle jsou vyrobeny ze speciálních materiálů odolných chlóru a soli, takže je lze použít v moři i bazénech. Pro sport lze však využít i speciální brýle, které se doplňují dioptrickým adaptérem.

Velmi důležité i pro děti jsou sluneční brýle, neboť chrání oči před poškozením UV zářením. Ideální je kupovat sluneční brýle v optice, kde získáte nejen kvalitní brýle s odpovídající UV ochranou, ale i odborný servis, který je při nákupu brýlí pro děti velmi důležitý. Pro děti s oční vadou můžete pořídit sluneční brýle s odpovídajícím počtem dioptrií, pokud ale takové brýle uvažujete svému dítěti pořídit, předem se poraďte s lékařem, neboť některým dětem odborníci sluneční brýle s dioptriemi nedoporučují. Také sluneční brýle pro malé děti se dají, stejně jako dioptrické, opatřit šňůrkou či gumičkou, která brýle přidržuje na nose.

 

Péče o dětské brýle

 

 

Naše nabídka

Dětské oční centrum Kukátko se všem dětským pacientům stane pomocníkem i při výběru kvalitních a správných korekčních pomůcek. U nás si můžete vybrat z široké nabídky dětských brýlí – dioptrických obrub, brýlových čoček, ale i různých terapeutických pomůcek, které vám naši lékaři doporučí. optik s brylemi

Při výběru brýlí je vám vždy k dispozici odborník – optik, který vám poskytne individuální poradenství, zodpoví veškeré otázky a stane se osobním konzultantem vašeho dítěte, takže společně zvolíte brýle odpovídající potřebám i vkusu vašeho dítěte.

V nabídce máme brýle pro všechny věkové kategorie dětí, od narození až do 12 let. Samozřejmostí je následný servis, v rámci kterého se kdykoli postaráme o vyčištění brýlí, utažení šroubků a kontrolu všech namáhaných částí.

 

Pokud se chcete na cokoli zeptat – zavolejte nebo napište. Rádi vaše dotazy zodpovíme a vše vám vysvětlíme.

 

V našem centru jsme na děti připraveni a uvítáme každého malého pacienta. Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line. Přijít vybrat brýle, okluzory či jiné pomůcky můžete do našeho očního centra kdykoli, a to i bez objednání.

ockosemockotam
Jak probíhá léčba

Jak probíhá léčba
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version