Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Slzné kanálky - vyšetření, léčba, průplach

Co je neprůchodnost slzných kanálků?

Při vývoji dítěte nemusí dojít k dokonalému vytvoření slzných kanálků na jednom nebo obou očích. Až u 60-70% novorozenců není slzovod do dutiny nosní otevřen a slzy a hleny nemohou volně odtékat ze spojivkového vaku do nosu. Ve většině případů je příčinou vrozená překážka v dolních slzných cestách, vzácněji pak špatné vyvinutí některých dotokových částí v horním slzném systému.

 

Proč je nutné léčit?

Důsledkem neprůchodnosti slzných kanálků je slzení a hlenění oka, které může vést až k zánětu spojivek a vážněji i zánětům dalších struktur oka. Zároveň se záněty mohou rozšířit i do druhého původně nepostiženého oka.


Kdy začít s léčbou?

Samozřejmě co nejdříve od zjištění problému. Léčba probíhá nejlépe v kojeneckém věku do 6 měsíců. Poté je může vést neléčení neprůchodnosti slzných cest k jejich trvalému uzavření a je nutné je léčit v nemocnici formou operačních zákroků pod narkózou.


Jak probíhá léčba?

Konzervativní léčba

Konzervativní léčba neprůchodnost slzných cest se provádí u dětí do cca dvou měsíců věku. Konzervativní léčba spočívá v provádění masáží slzného vaku 5x denně s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny dle potřeby. Ve spolupráci s našimi lékařkami jsme pro vás připravili videonávod, jak masáž správně provádět.

Průplach a sondáž slzných cest

Provádí se v případě neúspěchu konzervativní léčby. Za optimální věk, kdy se sondáž u dítěte provádí, jsou 3-4 měsíce (u dětí starších než 1 rok se pak již nedoporučuje a je nutná operativní léčba v celkové anestezii). Celý zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně při vědomí dítěte.


Oční centrum Kukátko zajistí léčbu neprůchodnosti slzných kanálků u miminek, a to jak konzervativní, tak i průplach a sondáž slzných cest. Na konzultaci nebo průplach se můžete objednat i on-line.


ockosemockotam
Jak probíhá vyšetření

Pro rodiče ke stažení
Časté dotazy
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version