Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Ječné zrno u dětí

Je velmi častým onemocněním, které vzniká ucpáním mazových povrchových žlázek na okraji horního nebo dolního víčka. Ucpání žlázky vyvolá zánět, který se projevuje jako bulka, víčko je oteklé a začervenalé, často se přidávají bolest a svědění oka. Někdy se může objevit i zvětšení příušních uzlin a zvýšená teplota. Nikdy se nesnažte ječné zrno dětem vymačkávat, obvykle samo praskne a vše se zhojí. Pokud se bolestivost zvětší nebo problém přetrvává 14 dní, je nutné navštívit lékaře. Lékař většinou doporučí antibiotickou léčbu, v případě skutečně obtěžujících projevů je nutný drobný chirurgický zákrok, který je u dětí prováděn vždy v celkové anestézii - v nemocničním zařízení.

V souvislosti s ječným zrnem je třeba zmínit také vlčí zrno – tato onemocnění jsou často laiky zaměňována, jedná se ale o různé nemoci. Oproti ječnému zrnu není vlčí zrno infekční, postihuje hlubší mazové žlázy a samo nevymizí. Objevuje se na horním i dolním víčku jako bolestivá bulka, zatvrdnutí, může se zvětšovat. Často bývá chronické a téměř vždy je nutné jej odstranit chirurgicky. Zákrok se provádí z vnitřní spojivkové strany a nevyžaduje šití, rána se velmi rychle hojí. Stejně jako odstranění ječného zrna vyžaduje i tento zákrok u dětí celkovou anestezii a je prováděn v nemocničních zařízeních.

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version