Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Krátkozrakost u dětí

KDYŽ DÍTĚ NEVIDÍ NA DÁLKU

 

Krátkozrakost se u dětí často objevuje až ve školním věku, kdy dítě nepřečte text na tabuli,  špatně rozeznává obrázky na nástěnce a začne se vyhýbat některým hrám...

Této oční vadě se také říká myopie, jedná se o refrakční oční vadu, při které dítě při pohledu do dálky vnímá neostrý obraz pozorovaného předmětu. Vada se většinou postupně zhoršuje, a to až do dospělosti. Okolo 20. roku věku se vývoj vady zpravidla zpomalí a dále se přibližně do 30 let mění jen nepatrně.Krátkozrakost

Krátkozrakost je u dětí velmi častou oční vadou, může být vrozená (u předčasně narozených dětí) nebo získaná. Příčinou je zpravidla příliš dlouhé oko – tedy předozadní délka oka je u dítěte delší, než je pro správné vidění potřebné, takže se světelné paprsky spojí již před sítnicí a na sítnici vzniká neostrý obraz. Krátkozrakost u dětí však může být způsobena také větší optickou mohutností čočky a rohovky, velkým zakřivením oční čočky, případně kombinací více faktorů.

Na vzniku krátkozrakosti se určitým způsobem podílí i současný způsob života, kdy děti většinu volného času věnují hrám na počítači, tabletu, mobilu či sledování TV (pohled do blízka). Vidění do dálky totiž stimuluje a pozitivně ovlivňuje pobyt na přirozeném světle a časté zaměřování pohledu na vzdálené předměty v okolí. A to je spojeno hlavně s aktivitami, které děti provozují venku, na hřišti nebo v přírodě. Pohyb na čerstvém vzduchu tedy prospívá nejen zdraví a fyzické kondici, ale i zraku.

 

Jak krátkozrakost u dítěte poznáte

Krátkozraké dítě špatně vidí na dálku. Nejčastěji se myopie zjistí až poté, co dítě nastoupí do školy a nevidí dobře na tabuli, má problémy při sledování filmového nebo divadelního představení atp. Nejspíš si také všimnete, že dítě při pohledu do dálky mhouří či přivírá oči nebo při sledování svého oblíbeného pořadu sedí před televizí nepřirozeně blízko. Krátkozraké děti bývají často ve škole nesoustředěné a přestože na blízko vidí dobře, čtou s knihou těsně u obličeje a píšou s nosem téměř na papíře.

 

Jak lze krátkozrakost u dětí řešit

Máte-li podezření, že dítě špatně vidí, co nejdříve navštivte očního lékaře. Nepodceňujte ani pravidelné preventivní prohlídky u dětského lékaře, vyšetření zraku je samozřejmou součástí každé prohlídky, a to u batolat (od 6 měsíců), v předškolním i školním věku. Na základě vyšetření lékař určí závažnost vady, její hodnotu a vhodnou léčbu. Krátkozrakost se vyjadřuje v mínusových dioptriích a může být lehká (do -3 dioptrie), střední (od -3,25 do -6 dioptrií) a těžká s hodnotami nad 6 dioptrií.

Vada se nejčastěji koriguje brýlemi, další možností jsou v lékařem indikovaných případech kontaktní čočky. Jejich nošení není nijak omezeno věkem, takže je mohou na doporučení odborníka nosit i děti, podmínkou je však schopnost čočky nasadit a vyjmout, dodržovat hygienická pravidla a předepsanou délku nošení. U menších dětí je zpravidla nutné aplikaci a péči o kontaktní čočky přenechat rodičům.

 

Způsob léčby a možnosti řešení krátkozrakosti vždy doporučí lékař na základě celkového očního vyšetření. V našem centru jsme na malé pacienty připraveni a rádi se vám budeme věnovat.

Pokud se chcete na cokoli zeptat – zavolejte nebo napište. Rádi vaše dotazy zodpovíme a vše vám vysvětlíme. 

 

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

 

 

 

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version