Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Retinopatie nedonošených dětí

Je závažné onemocnění, které většinou postihuje předčasně narozené, nedonošené děti s porodní hmotností menší než 1500 g, narozené před 32. týdnem těhotenství. Tyto děti jsou umístěné v inkubátoru, kde je udržována stálá teplota i vlhkost vzduchu a je jim podáván kyslík (oxygenoterapie). Podávání kyslíku je dnes kontrolované, neboť vyšší koncentrace kyslíku či nestabilita množství vdechovaného kyslíku významně narušovalat normální vývoj tvořících se cév sítnice. I dnes ale může docházet k závažným sítnicovým změnám až k odchlípení sítnice. Nejrizikovější skupiny tvoří děti narozené kolem 26. až 27. týdne těhotenství s porodní hmotností pod 900 gramů.

Nedonošené děti jsou dnes proto na všech novorozeneckých odděleních pečlivě sledovány, aby byla všechna stádia retinopatie (včetně prahových nebo předprahových) rozpoznána a léčena včas. Onemocnění postihuje obě oči, průběh a postižení očí je ale často různé. Opožděná diagnóza a zanedbání léčby může způsobit závažné zrakové obtíže a často i slepotu. V léčbě se využívá konzervativní léčba (podávání kortikoidů, vitaminu E), chirurgická léčba sítnice (kryokoagulace, laserová fotokoagulace apod.), případně se terapie kombinují. Cílem léčby je zastavit tvorbu novotvořených cév v sítnici a zabránit odchlipování sítnice. Nedonošené děti jsou pak dlouhodobě sledovány a kontrolovány očním lékařem, často zůstávají v péči oftalmologa i proto, že je postihují dioptrické oční vady, zejména krátkozrakost, tupozrakost a šilhání.

Pokud se chcete na cokoli zeptat – zavolejte nebo napište.

Jsme specializované pracoviště, které se věnuje pouze dětským pacientům, jsme proto na vaše děti připraveni – vyšetřujeme i docela malé děti, které nekomunikují (již od 2 měsíců) a děti vyžadující speciální přístup (děti s autismem, Downovým syndromem apod.).

 

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version