Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Dalekozrakost u dětí

KDYŽ DÍTĚ ŠPATNĚ VIDÍ NABLÍZKO

 

Dalekozrakost postihuje každé miminko hned po narození, vada postupem času většinou vymizí. U některých dětí ale vada přetrvává a projeví se špatným viděním do blízka.

Po narození je oko v předozadní ose kratší, než je pro správné vidění třeba. U dětí se ale oko stále vyvíjí a roste, takže postupně dorůstá do normální velikosti a vše se samo upraví. Pokud však oko zůstane krátké, hovoříme o dalekozrakosti (hypermetropii či hyperopii). Velikost oční koule (bulvy) pak způsobuje, že se světelné paprsky protínají až za sítnicí, takže na sítnici se promítá neostrý obraz pozorovaného předmětu.Dalekozrakost

V dětství a mládí se často vada nijak neprojevuje. Tím, že je dětské oko schopné velmi dobře akomodovat, vadu i několika dioptrií samo vyrovnává. Oči však musí vyvinout větší úsilí, takže se u dětí může projevit častá únava i bolesti hlavy, netrpělivost apod.

 

Jak dalekozrakost u dítěte poznáte

U menších vad si pravděpodobně ničeho nevšimnete, na vyšší vady vás nejspíš upozorní chování dítěte – hračky, knížky a papíry při kreslení přibližuje co nejvíce k obličeji a má je nepřirozeně blízko u očí, nebo o knížky či malování rychle ztrácí zájem atp. Některé děti mají problémy s jemnou motorikou, mohou si často stěžovat na bolesti hlavy, všimnete si větší únavy, nesoustředěnosti a roztěkanosti. U školáků se vada může projevit zhoršením prospěchu, dítě dělá chyby při čtení i psaní. Velice často je dalekozrakost spojena se šilháním. Výjimečně je i vysoká dalekozrakost u dítěte zcela bez příznaků.

 

Jak lze dalekozrakost u dětí řešit

Vhodnou léčbu a korekci vady doporučí lékař na základě vyšetření očí dítěte. Vyšetření malých dětí bývá náročné, ale v našem centru vyšetřujeme miminka již od 2 měsíců, děti, které nekomunikují či děti, které vyžadují speciální přístup, takže nemusíte mít obavy – na malé pacienty jsme připraveni.

Výše vady se vyjadřuje v dioptriích se znaménkem plus, od +0,25 až +3,0 se jedná o lehkou vadu, od +3,25 až do +6,0 dioptrií hovoříme o střední dalekozrakosti, vyšší vada dosahuje hodnot +6,25 až +9,0 dioptrií. Od +9,25 výše se jedná o těžkou vadu.

Dalekozrakost se v první řadě napravuje brýlemi s plusovými čočkami. Ač se to nezdá, brýle mohou nosit i docela malé děti. K dostání jsou dnes brýle, které jsou malým neposedům maximálně přizpůsobeny, odpovídají anatomii hlavy, jsou lehké a odolné dětskému zacházení. Větším dětem, školákům, je vhodné pořídit jedny brýle do školy a jedny pro volný čas, sport atp. V Kukátku je pro děti k dispozici široká nabídka brýlí i dalších pomůcek, s výběrem dětem poradí zkušený optik a v případě potřeby brýlky přizpůsobí tak, aby dokonale padly a slušely :-) . Po celou dobu léčby je důležitá spolupráce s rodiči, kteří děti v nošení brýlí podporují, dodržují doporučený léčebný postup a trpělivým přístupem se snaží případný počáteční odpor k brýlím změnit.

Dalekozrakost lze ve výjimečných a lékařem indikovaných případech korigovat také kontaktními čočkami. Aplikace čoček však vyžaduje zručnost, schopnost čočky nasazovat a z oka vyndávat a dodržovat striktní pravidla včasné výměny a čistoty. Jejich nošení nemusí být proto vhodné pro každé dítě.

Vhodnou léčbu a možnosti řešení oční vady vašeho dítěte vám vždy sdělí lékař na základě celkového očního vyšetření. V našem centru jsme na děti připraveni a rádi přivítáme každého malého pacienta.

 

Pokud se chcete na cokoli zeptat, napište nebo zavolejte, rádi vaše dotazy zodpovíme.

 

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version