Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

TIP na ČLÁNEK: Batole a youtube, co ohlídat!
25.04.2019

TIP na ČLÁNEK: Batole a youtube, co ohlídat!

Přinášíme TIP na článek, který vyšel v Mamince na téma "Batole a youtube: CO OHLÍDAT", ve kterém ohledně dětských oček radí naše paní doktorka Petra Teplanová a dále i naše paní primářka MUDr. Lucie Valešová.

Zde přinášíme úryvky z článků ohledně vlivu tabletů, chytrých telefonů a počítačů na dětský zrak. Níže pak naleznete PDF celého článku.

 

Hrozba pro oči

„Nekoukej na tu televizi moc zblízka, budou tě bolet oči! Nečti si pod peřinou, rozsviť si, nebo si zkazíš oči!“ Kdo z nás tato slova nikdy neslyšel od své maminky? Naše děti jsou na tom však ještě hůře. Jejich zrak je dennodenně vystavován obrovské zátěži, zvláště pokud tráví nad tabletem, počítačem nebo telefonem hodně času. Jak moc zodpovědný rodič jste? Když už vaše ratolest hraje hry nebo sleduje kreslená videa, dbáte na dodržování určitých „bezpečnostních“ zásad? Při sledování displeje zapomíná dítě mrkat, oči se tak vysušují, více namáhají a dříve unaví. Projeví se to rozmazaným viděním nebo zhoršeným viděním na dálku. „Zrak dětí se vyvíjí přibližně do 7 až 8 let a do doby, než je vývoj zrakových funkcí ustálen, může vnějším zásahem dojít k jeho poškození. Nadměrné používání tabletů a mobilů má na zdravý zrak dětí každopádně vliv. Stejně jako u jiných činností i zde platí, že pro dítě není jednostranná zátěž vhodná a je nutné střídat pohled do dálky, střední vzdálenost a do blízka – tedy hraní venku, hraní doma a činnosti s pohledem do blízka,“ zdůrazňuje MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko. Pokud si dítě stěžuje, že ho bolí hlavička, pálí nebo řežou oči a má je zarudlé, je to jasný signál, dát si od elektronických radovánek delší pauzu.

Armáda krátkozrakých školáků

Je rozdíl mezi prací s počítačem a tabletem či mobilním telefonem. Na počítač se díváme zhruba ze vzdálenosti 75 cm, zatímco na telefon asi ze 30 cm. Pravidelným a dlouhodobým používáním zraku na takto blízkou vzdálenost může dojít k přetížení zaostřovacích svalů, poruchám spolupráce obou očí a vzniku očních problémů. Proto by si děti nejdéle po dvaceti minutách měly od hraní s tabletem nebo mobilním telefonem odpočinout, začít se věnovat nějaké fyzické aktivitě a procvičit oči pohledem do dálky. Až polovina dětí do 15 let je krátkozraká nebo má jinou vadu zraku. „Je to přičítáno genetice, ale rovněž novému životnímu stylu, v němž hrají velkou úlohu moderní technologie, tablety či chytré mobilní telefony. Právě jejich dlouhodobé sledování z minimální vzdálenosti od očí přispívá ke zrakovým obtížím a vadám. Dětských pacientů v ordinacích přibývá, částečně díky větší informovanosti rodičů, kteří dbají na prevenci, je to ale také tím, že v dnešní době opravdu více dětí trpí oční vadou, protože jim chybí střídání pohledových vzdáleností. Převažuje u nich pohled do blízka, třeba právě na zmíněné tablety,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.

 

CELÝ ČLÁNEK v pdf verzi

STRANA 1

STRANA 2

STRANA 3

STRANA 4

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version