Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Letní poradna pro dětské oči
02.08.2017

Letní poradna pro dětské oči

Léto a prázdniny s sebou přinášejí spoustu otázek ohledně ochrany dětských očí. Naše paní doktorka MUDr. Gabriela Pilková proto pro vás připravila “LETNÍ PORADNU”, ve které byste měli najít odpovědi. A pokud nenajdete, neváhejte nám napsat.

 

LETNÍ PORADNA přináší odpovědi na tyto časté dotazy:

 

 

Ochrana dětských očí před sluncem

Slunce a UV paprsky jsou pro oči nebezpečné a to zejména ve vysokých nadmořských výškách a dále u moře, kde se UV záření odráží od vodní plochy. Přílišná expozice slunečního záření má v oku vliv především na spojivku (blanka pokrývající oko), která při intenzivním vystavení UV záření zarudne a oko pak slzí, svědí, pálí a škrábe.

U dětí je důležité myslet na to, že jejich oči jsou více zranitelné než oči dospělých, neboť mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Proto je důležité jejich oči před sluníčkem ochránit. V českých podmínkách stačí oči chránit pokrývkou hlavy s lemem jako je klobouček či kšiltovka, na horách a u moře je pak důležité chránit oči i slunečními brýlemi.

 

POZOR ale: sluneční brýle nejsou vhodné pro všechny děti

  

 

Jak vybrat sluneční brýle pro děti

Při nákupu slunečních brýlí pro děti byste měli dbát hlavně na jejich kvalitu. Sice budou dražší, ale budete mít jistotu, že oči dětí spolehlivě ochrání. Kvalitní brýle poznáte tak, že na vnitřní straně postranice brýlí bude uveden certifikát CE a zároveň i stupeň ochrany.

 

TIPY NA CO DÁVAT POZOR:

 

 

První pomoc při podráždění či poranění očí

Podráždění očí

Sluníčko, alergeny, ale i slaná mořská voda nebo chlorovaná voda v bazénech může dětské oči podráždit. Proto je dobré mít v lékárničce očníkapky, které jsou rychlou pomocí na podrážděné oči. Ideální je ophtalmoseptonex nebo kapičky obsahující světlík lékařský. V případě podráždění dětských očí kapejte 2-3 x denně a nechte oko zklidnit. Pokud kapičky nepomohou nebo se bolest očí zhorší, navštivte očního lékaře.

 

Poranění oka 

V létě může docházet i k častým úrazům oka, kdy do oka vlétne hmyz nebo spadne nějaká nečistota. Pokud je cizí předmět v oku volný a pohyblivý, vyjměte jej z oka ven např. čistým kapesníkem a ošetřete oko desinfekčními kapičkami. Pokud je však cizí předmět v oku zaseknutý, nepokoušejte se jej vyndat ven, ale vyhledejte pomoc očního lékaře.

 

 

Zánět spojivek

Sluníčko, koupání, alergeny, ale i špinavé dětské ručičky mohou být v létě příčinou zánětu spojivek. Ten se projevuje začervenáním oka, které doprovází slzení, pálení a svědění očí. Oko může být i citlivé na světlo a po ránu je většinou zalepené. Zánět spojivek u dětí byste nikdy neměli podceňovat, neboť může vést i k trvalému poškození rohovky či jiným komplikacím. 

První pomocí na zánět spojivek jsou desinfekční kapičky, ideálně se světlíkem lékařským, které seženete v každé lékárně. Pokud však nepomohou, je potřeba vyhledat dětského očního lékaře.

Více informací o zánětu spojivek zde.

 

 

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version