Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Zimní poradna pro oči
04.02.2020

Zimní poradna pro oči

Tento týden dětem začínají jarní prázdniny. A i když podmínky na našich horách nejsou úplně ideální, spousta z vás určitě vyráží s dětmi na hory třeba do Alp. Připravili jsme pro všechny případy zimní poradnu pro dětské oči, neboť den strávený na sjezdovce může poškodit zrak daleko více, než den strávený v létě na pláži ... 

Nejen v létě, ale i v zimě je potřeba chránit oči a zvláště ty dětské před řadou nástrah, které na ně v zimním období a na horách číhají. A jaké nástrahy to jsou:

 

I když je zatažená obloha, světelné UV paprsky procházejí stále stejně. V horských oblastech je navíc řidší vzduch, který propouští do atmosféry více utrafialového záření. UV paprsky se zároveň odráží i od sněhu a oči jsou tak vlastně vystaveny téměř dvojnásobnému UV záření. Pokud v zimě oči vystavíte dlouhodobému silnému UV záření, může je postihnout prudký zánět spojivek či poškození rohovky, které budete nejspíše znát pod pojmem sněžná slepota. Projevuje se zánětlivou reakcí se silnými bolestmi očí, zarudnutím, slzením a zároveň jsou oči citlivé na světlo. 

  

Při lyžování, sáňkování, ale i během pobytu venku, jsou oči dětí drážděny mrazivým větrem a prášícím sněhem. Důsledkem pak jsou buď slzící nebo naopak suché oči.

 

V zimě je celkově venku suchý a mrazivý vzduch. Obojí může dráždit naše oči, důsledkem čehož jsou slzící oči nebo naopak suché oči. Ty mohou být zároveň způsobeny i pobytem doma v často přetopených místnostech nebo přechody z tepla do zimy. 

 

Jak vybrat správné brýle na hory?

V českých podmínkách je riziko s ohledem na nadmořskou výšku menší, ale při výletech do Alp bychom neměli nic podceňovat a zakoupit skutečně kvalitní brýle. Zvláště pak u dětí, které navíc mají širší a průhlednější čočku, a proto jsou jejich oči o to zranitelnější. 

 

Především je důležité myslet na to, že brýle nejsou módní doplněk, ale primárně slouží jako ochrana očí. Při výběru slunečních brýlí na hory bychom primárně měli vybírat brýle s:

 

Na lyžování pak svému dítěti určitě pořiďte vhodné lyžařské brýle, které chrání oči nejen před slunečním zářením, ale i proti větru a prášícímu sněhu. Při výběru lyžařských brýlí by pak rodiče dětí, které nosí brýlovou korekci, měli vybrat takové lyžařské brýle, aby se jim pod ně vešly i brýle dioptrické.

Podívejte se na náš pomocník pro výběr správných slunečních brýlí.

 

Jak na suché či slzící oči?

Nejvhodnějším řešením pro suché či slzící oči jsou zvlhčující kapky (ano, i na slzící oči jsou hlavní léčbou zvlhčující kapky) a dále ochranné brýle při pobytu venku. 

Na suché oči je vhodné si domů pořídit také zvlhčovače vzduchu.

 

 

 

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version