Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Zimní poradna Kukátka
17.02.2015

Zimní poradna Kukátka

Děti si právě užívají období jarních prázdnin a spousta z nich vyrážína lyžovačku na hory. Každý správný rodič udělá maximum pro bezpečí svých dětí - pořídí jim helmu a kvalitní bezpečnostní vázání. Málo kdo z nich si však uvědomí, že kromě zlomenin a pádů, dětem na horách hrozí poškození zraku.

Přitom den na sjezdovce může poškodit oči dítěte více než den strávený v létě na pláži. Na očka dítěte tu totiž čeká daleko více nástrah: nejen přímé slunce, ale i jeho odraz od sněhu, vyšší UV záření, poletující sníh, mrazivý vítr, ale i přechody mezi suchými přetopenými místnostmi a studeným vzduchem venku.

 

Pojďme se na jednotlivé nástrahy podívat podrobněji s naší paní doktorkou Petrou Teplanovou, která nám poradí, jak dětské oči v zimě ochránit.

 

MUDr. Teplanová

Paní doktorko, začneme třeba sluníčkem, vždyť přeci v zimě svítí daleko méně. Je tedy skutečně tak nebezpečné?

Ačkoli si spousta lidí řekne, že v zimě sluneční brýle nepotřebují, opak je pravdou. Své oči musíme před UV zářením chránit po celý rok, neboť naše oči ohrožuje nejen v létě, ale i v zimě. Zatažená obloha v zimě je pro lidi matoucí. Myslí si, že slunce nesvítí, protože není vidět, ale světelné UV paprsky prochází stále stejně. Naopak, pokud jsme v horských oblastech, jsme UV záření vystaveni dokonce více. Důvodem je, že je zde řidší vzduch, který propouští do atmosféry více utrafialového záření a zároveň se UV paprsky odráží od sněhu a tím jsou vaše oči vystaveny vlastně téměř dvojnásobnému UV záření.

 

Co UV záření očím způsobuje?

Pokud v zimě oči vystavíte dlouhodobému silnému UV záření, může je postihnout prudký zánět spojivek či poškození rohovky, které budete nejspíše znát pod pojmem sněžná slepota. Projevuje se zánětlivou reakcí se silnými bolestmi očí, zarudnutím, slzením a zároveň jsou oči citlivé na světlo. Dále UV záření může kromě vrchních vrstev oka poškodit i čočku a zapříčinit tak šedý zákal nebo se může poškodit sítnice. Aniž si to uvědomujete, na horách vystavujete své oči nebezpečí, které je srovnatelné s ozářením svářecím obloukem, kde by vás ani nenapadlo si nevzít ochranné brýle. V českých podmínkách je riziko s ohledem na nadmořskou výšku menší, ale při výletech do Alp bychom neměli nic podceňovat. Proto je důležité na vhodnou ochranu očí myslet dopředu a mít na horách kvalitní sluneční brýle s vysokým UV ochraným faktorem. Zvláště pak u dětí, které navíc mají širší a průhlednější čočku, a proto jsou jejich oči o to zranitelnější.

 

Jak vybrat na hory správné brýle? 

Především je důležité myslet na to, že brýle nejsou módní doplněk, ale primárně slouží jako ochrana očí. Při výběru slunečních brýlí je tedy potřeba dávat pozor na UV filtr, propustnost světla, zabarvení čočky a v neposlední řadě konstrukci brýlí tak, aby dítěti skutečně dobře seděly. Na hory bychom měli primárně vybírat brýle s UV filtrem 400, s filtrem propustnosti světla stupně 4, které jsou hodně zatmavené a blokují kolem 95 % slunečního záření. Na lyžování pak svému dítěti určitě pořiďte vhodné lyžařské brýle, které chrání oči nejen před slunečním zářením, ale i proti větru a prášícímu sněhu.

Podívejte se na náš pomocník pro výběr správných slunečních brýlí.

 

Zmínila jste vítr, který je v zimě skutečně nepříjemný. Může nějak škodit našim očím?

Nejen vítr. V zimě je celkově venku suchý a mrazivý vzduch. Obojí může dráždit naše oči, důsledkem čehož jsou slzící oči nebo naopak suché oči. Ty mohou být zároveň způsobeny i pobytem doma v často přetopených místnostech nebo přechody z tepla do zimy. Nejvhodnějším řešením pro suché či slzící oči jsou zvlhčující kapky a ochranné brýle při pobytu venku. Na suché oči je vhodné si domů pořídit také zvlhčovače vzduchu.

 

Máte ještě nějakou radu pro naše malé lyžaře?

Už jen aby si prázdniny ve zdraví užili a chránili svá očka :-)

 

Výběr brýlí

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version