Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Dítě a tablet. Po 20 minutách dost!
14.12.2015

Dítě a tablet. Po 20 minutách dost!

V pátečním vydání deníku METRO vyšel zajímavý článek o škodlivosti tabletů a mobilů na dětský zrak. Odborné rady, jak poškození zraku předcházet, poskytla deníku METRO naše paní doktorka MUDr. Petra Teplanová. 

 

A protože letos Ježíšek nadělí tablet či mobil mnohým dětem, přinášíme Vám nyní přepis celého článku:

  

Dítě a tablet. Po 20 minutách dost!

Malé děti jsou ke zrakovým potížím náchylnější než dospělí.

Každé páté dítě v Česku trpí psychickými a zrakovými problémy. Vyplývá to z údajů získaných lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Podle některých lékařů za to může nadměrné používání mobilů a tabletů. „Stejně jako u jiných činností i zde platí, že pro dítě není jednostranná zátěž vhodná. Je nutné, aby střídalo pohled na dálku, střední vzdálenost a do blízka. Tedy hraní venku, hraní doma a činnosti s pohledem do blízka,“ říká pro deník Metro lékařka Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko.

Tablety a mobily kazí oči ještě víc než počítače. „Je to jednak kvůli vzdálenosti a také kvůli jinému sklonu hlavy,“ vysvětlila Teplanová.

Dětské oční centrum Kukátko, MUDr. Teplanová

"Na tablet by se malé děti neměly dívat z příliš krátké vzdálenosti."

MUDr. Petra Teplanová,

Dětské oční centrum Kukátko

 

Klíčová je pro děti i doba, po kterou tablet používají. „Po dvaceti minutách by si od hraní na mobilu nebo tabletu měly dát pauzu,“ uvedla Gabriela Pilková z oční kliniky DuoVize. Jenže rodičům se mnohdy nedaří dítě od tabletů odtrhnout a lékaři zjišťují, že přibývá například falešné krátkozrakosti. „Té se také říká krátkozrakost školní, protože postihuje zpravidla děti školou povinné, ale i děti předškolního věku právě kvůli nadměrnému zatěžování zraku do jedné vzdálenosti. Tedy i z nadměrného používání tabletů a mobilů. Jedná se v podstatě o obrnu zaostřování,“ popsala vadu Teplanová.

Kvůli tabletům trpí ale nejenom oči. Nadměrná jednostranná oční zátěž způsobuje také únavu a bolesti hlavy. Děti jsou navíc na problémy s očima náchylnější.

„Zrak dětí se vyvíjí přibližně do osmi let a právě časté užívání tabletu jeho správnému vývoji nepomáhá,“ dodává Teplanová.

 

Článek METRO, Dětské oční centrum Kukátko

 

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version