Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Světový týden zvyšování povědomí o retinoblastomu
19.05.2018

Světový týden zvyšování povědomí o retinoblastomu

Tento týden (13. - 19. května) byl Světovým týdnem zvyšování povědomí o retinoblastomu, nejčastějšího nitroočního nádoru u dětí. 

Jedná se o vzácné onkologické onemocnění, které u nás ročně postihne necelou desítku dětí a rodiče dětí by tedy neměli být znepokojeni. Důležité ale je, aby byly o tomto onemocnění informováni, neboť dochází k tomu, že se většina malých pacientů dostává do rukou odborníků pozdě. Více než 90 procent dětí s retinoblastomem přežívá, ale mnozí z nich přijdou o oko. Včasná diagnóza je tedy pro děti důležitá tak, abychom zachránili jejich život včetně jejich zraku a vidění.

Cílem světového týdne retinoblastomu je proto zvyšování povědomí o tomto nádoru a informování rodičů o varovných signálech a příznacích tohoto onemocnění.

 

Varovné příznaky 

Bělavý odlesk v zornici

Tento odlesk je nejlépe vidět na fotografiích pořízených s bleskem (především, pokud je zaznamenán na více snímcích), případně při umělém osvětlení nebo v tmavé místnosti. V tomto případě je vhodné nechat dítěti vyšetřit zrak u očního lékaře.

 

Šilhání

Šilhání, kdy oči nevidí souběžně, může být příznakem retinoblastomu. Retinoblastom nutí dítě stáčet oko, neboť tam, kde roste oko nevidí a dítě ho stáčí tak, aby v ose zraku mělo část sítnice, kde retinoblastom není.

 

Začervenalé nebo oteklé oko

Oko dítěte může být zjevně červené a zanícené, ale bez známky infekce. Tento příznak je obvykle doprovázen jedním nebo více zde popsanými příznaky.

 

Změna barvy duhovky

Duhovka jednoho oka může změnit barvu, příp. jen v určité část duhovky se změní barva.

 

Zhoršování zraku dítěte

Vidění dítěte se může začít zhoršovat. Můžete si všimnout, že oči dítěte nezaostřují, nefixují tak dobře nebo nevidí stejně jako ostatní děti v jeho věku.

 

Věk

Retinoblastom se většinou objevuje do tří let věku dítěte, nejčastěji v osmnácti měsících.

 

Dědičnost

Asi u 25% dětí se jedná o dědičné onemocnění.

 

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version